Eko vrtec

V šolskem letu 2007/08 smo se vključili v mednarodni projekt EKOŠOLA kot način življenja. Vključitev je bila za nas velik izziv, saj delo temelji na projektnem pristopu pri proučevanju okolja in naravoslovnih vsebin s poudarkom na spodbujanju radovednosti in ustvarjalnosti.
8. aprila 2008 smo podpisali ekolistino in 5. junija 2008, na svetovni dan okolja,  kot priznanje za uspešno delo, prejeli zeleno zastavo, katero z vsakoletnim prizadevanjem in dopolnjevanjem programa, vedno znova potrjujemo.

podelitev_ekozastave_1 trznica_ljubljana ekozastava_2

Ponosni smo na aktivnosti in rezultate dela, s katerimi smo v vseh letih delovanja pripomogli k ohranjanju našega planeta.
Največ izboljšav opažamo na področju Odpadkov. Otroci dosledno ločujejo in odlagajo odpadke v ustrezne zabojnike. Sodelujemo v različnih humanitarnih akcijah: zbiranje  papirja, kartuš, tonerjev, zamaškov, oblačil. Iz odpadnega materiala izdelujemo še uporabne izdelke s katerimi smo se predstavili  na Miklavževem sejmu in Ekološki tržnici v Tolminu. Vsako leto znova se vključimo v projekt  Evropski teden zmanjševanja odpadkov, katerega namen je preprečevanje nastajanja odpadkov. Pridružili smo se čistilni akciji »Očistimo Slovenijo« in medse povabili tudi babice in dedke.
Sodelovali smo na natečaju za najlepše okrašene igralnice in prejeli 1. nagrado.
V tematskem sklopu Energija spoznavamo različne možnosti varčevanja z energijo, sprejemamo in izvajamo ukrepe za zmanjšanje porabe. Na vseh stikalih imamo nalepke, ki otroke opozarjajo na ugašanje luči. V okviru projekta smo se prijavili na natečaj za izdelavo nalepk in prejeli nagrado v kategoriji vrtcev. Z izpolnjevanjem Ekoalbuma o energiji smo si prislužili obisk Modrega Jana.
Velik poudarek dajemo tudi ozaveščanju otrok o ravnanju s pitno vodo. Otroci skupaj z mentorji spoznavajo vodo in njene osnovne lastnosti, iščejo vzroke onesnaženja voda in ugotavljajo, da je voda v različnih oblikah vsepovsod okrog nas.
Sodelovali smo v projektu Ekobranje za ekoživljenje. S pomočjo knjig smo pri otrocih krepili ekološko zavest, izvajali aktivnosti z ekološkimi vsebinami in ustvarjali izdelke.
Temelj našega programa je Zgodnje naravoslovje. Skozi leta smo se vključevali v različne tematske sklope; Zdravo življenje, Živali in mi, Drevo od brsta do ploda, Vremenski pojavi v mojem kraju, Čebela naš zaveznik, Zdrav življenjski slog, Skrivnosti našega gozda.
S projektom Zdrava prehrana smo se predstavili na  sejmu Alpe Adrija – Turizem in prosti čas,  ter Eko prazniku v Tolminu. Sodelovali smo  tudi na likovnem natečaju na katerem smo prejeli 2. nagrado.
Ob mednarodnem letu gozdov se je odvijala v Tolminu prireditev, na kateri smo se predstavili s projektom Drevo od brsta do ploda.

ŠOLSKO LETO 2015/16
Z gibanjem in opazovanjem raziskujemo svet narave okrog nas,  je letošnji glavni tematski sklop. Otroci se skozi različne aktivnosti srečujejo z okoljem, v katerem se gibljejo, opazujejo, raziskujejo in s tem pridobivajo konkretne izkušnje o naravi kot celoti.

Vključili smo se tudi v ETZ odpadkov ter pripravili kopico dejavnosti s katerimi smo želeli pokazati, da s pravilnim ravnanjem lahko vplivamo na količino odpadkov. Tako so otroci iz zavržene embalaže izdelovali okrasne in uporabne izdelke. Pripravili smo pustno delavnico s starši in otroki. Nastajale so čudovite maske s katerimi so se otroci predstavili na pustni torek. Organizirali smo čistilno akcijo in s tem poskrbeli, da je okolica vrtca še bolj čista in urejena. Tudi na vrt nismo pozabili. Odzvali smo se namreč na natečaj  KZ Tolmin  in se z izdelki predstavili na Cvetnem prazniku v Tolminu. Veliko pozornosti smo namenili vodi, brez katere si življenja nikakor ne moremo predstavljati.  Na natečaju Likovno ustvarjanje je naš vrtec prejel prvo nagrado v kategoriji vrtcev.

Ob 20 – letnici programa Ekošola in ob 10 letnici vključitve v program smo prejeli častno Zahvalo.

V šolskem letu 2016/17 smo kot prednostno nalogo izbrali projekt Zdravo hrano jemo, se gibamo in zdravo živimo.
.