Tako se je začelo novo poglavje v skupini podmelških Žabic. V igralnico je prišla nova deklica, “čeča” brez imena. Deklica je povedala, da že dolgo leži v stari skrinji na podstrešju in je pozabila, kako ji je ime. Otroci so ji nadeli ime Rozi in projekt UNICEF-ove punčke iz cunj se je prepletel z odkrivanjem preteklosti. Rozi je otroke popeljala v svet babic in prababic in jim povedala kakšno je bilo otroštvo v davnih časih. Otroci so skozi fotografije odkrivali stare igrače in igre, peli ljudske pesmi in plese ter primerjali ohranjene predmete iz preteklosti s predmeti danes. Preteklost so odkrivali tudi s pomočjo zbirke pastirskih iger, ki jih je zapisal France Bevk. Pisatelj je dobro poznal Baško grapo in njene ljudi. V pomoč nam je bil tudi ače Branko, ki je Žabicam podaril brošuro Podmelška fara skozi čas. Nekaj zanimivih predmetov so Žabice tudi risale z ogljem in se skozi risanje preselile nazaj v preteklost. Da bi otroci bolje razumeli in doživeli otroštvo, smo jim vzgojiteljice pripravile tudi preprosto malico s kuhanim krompirjem v oblicah, igrače iz trgovine pa so zamenjali preprosti naravni in odpadni materiali. Za pravljičen konec zgodbe  je na Ilovico prineslo tudi nekaj snežink. Otroci so izkoristili  vsako belo zaplato, da so se lahko igrali s snegom, nato pa poslušali veliko ljudskih pravljic, kot nekoč ob dolgih hladnih dneh.
za Žabice, Špela Krivec